Sprężarki powietrza - rodzaje

Jednym z najważniejszych i najekonomiczniejszych źródeł energii jest sprężone powietrze. Z tego tytułu w wielu branżach wykorzystuje się je do zasilania urządzeń i narzędzi zarówno w branży przemysłowej, jak i w gospodarstwach domowych. Na rynku dostępnych jest wiele sprężarek, nazwanych również kompresorami. Warto przed zakupem zastanowić jaka sprężarka spełni nasze oczekiwania. Podstawowym wyróżnieniem jest budowa sprężarki, według której możemy mówić o sprężarkach tłokowych oraz sprężarkach śrubowych.

Sprężarki tłokowe

Czym jest sprężarka tłokowa?

Sprężarka tłokowa to urządzenie, które właśnie ze względu na swoją budowę, jest najczęściej używane jako źródło sprężonego powietrza. Praca sprężarki tłokowej opiera się na ruchu tłoka podczas, którego wytwarzane jest ciśnienie w komorze. Wybór odpowiedniego modelu sprężarki tłokowej nie jest do końca prosty. Możemy wybrać sprężarkę tłokową z jednym lub dwoma cylindrami.

Ilość cylindrów wpływa na poziom sprężenia powietrza. Przy jednym cylindrze poziom sprężenia powietrza osiągnie 0,2 mBar, natomiast dwa stopnie dają poziom sprężenia na poziomie 0,02 mBar. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że im więcej cylindrów w pompie, tym większy jest poziom poboru energii elektrycznej do osiągnięcia wysokiej sprawności sprężarki. Dlatego też w dużej mierze, przy wyborze sprężarki tłokowej, należy opierać na to jaką funkcję ma spełniać.

W przypadku sprężarek tłokowych wielocylindrowych wyróżniamy sprężarki tłokowe z układem rzędowym cylindrów oraz z układem V. Jak sama nazwa wskazuje układ rzędowy oznacza usytuowanie cylindrów w rzędzie, natomiast w układzie V cylindry tworzą literę V. Układ rzędowy jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem, gdyż w swojej pracy nie generuje drgań oraz nie ma problemu z wyważeniem cylindrów.

Układ cylindrów V spotykany jest w sprężarkach tłokowych stosowanych w przemyśle, gdyż umożliwia osiągnięcie większej wydajności sprężarki. Kolejną kwestią jest czy mamy do czynienia ze sprężarką tłokową olejową czy bezolejową. Podział ten wynika z materiału z jakiego wykonany jest tłok. Jeśli tłok wykonany jest z materiału o niskim współczynniku tarcia wówczas nie wymaga on smarowania i jest to sprężarka tłokowa bezolejowa.

Niezależnie czy będziemy mieć do czynienia z sprężarką tłokową olejową czy bezolejową ich zasada działania pozostaje taka sama.

Czym jest sprężarka śrubowa

Sprężarka śrubowa to rodzaj sprężarki, której działanie opiera się na działaniu dwóch śrub, które zmniejszając przestrzeń pomiędzy sobą sprężają powietrze. Stopień sprężenia powietrza w dużej mierze zależy od szczelności samego stopnia śrubowego oraz szczelności pomiędzy stopniem, a obudową.

Sprężarki śrubowe to urządzenia zaawansowane konstrukcyjnie, energooszczędne, o dużej efektywności. Dlatego też znajdują one zastosowanie w obszarach gdzie wymagany jest stały dopływ sprężonego powietrza na poziomie 900 l/min w ciężkich warunkach eksploatacyjnych m.in. w takich branżach jak spożywcza, farmaceutyczna, drzewna, maszynowa.

Na popularność sprężarek śrubowych w tych branżach duży wpływ ma to, że dzięki zastosowanym rozwiązaniom są to bardzo trwałe urządzenia, przystosowane do ciągłej pracy. Ponad to dzięki zastosowaniu odpowiedniego typu obudowy mają stosunkowo niski poziom emisji hałasu.

Dużą przewagą sprężarek śrubowych jest jakość sprężonego powietrza. Wynika to z tego, iż powietrze jest osuszone gdyż wilgoć ulega wytrąceniu, a zawartość oleju w powietrzu wychodzącym ze sprężarki śrubowej jest dużo niższa. Sprężarka śrubowa podczas swojej pracy generuje duże ilości ciepła. Jest to idealne źródło ciepła do ogrzania np. niedogrzanych pomieszczeń magazynowych czy produkcyjnych.

Warto zaznaczyć, że sprężarka śrubowa jest w stanie podczas pracy wytworzyć ciepło na poziomie mocy silnika elektrycznego. Konstrukcja sprężarki śrubowej daje możliwość skonfigurowania urządzenia pod indywidualne wymagania i potrzeby np. wyposażyć sprężarkę w falownik w celu oszczędności energii, przetwornicę częstotliwości w celu dopasowania ciśnienia w instalacji i zapotrzebowania na sprężone powietrze lub wprowadzić modyfikacje w zakresie podzespołów np. panelu sterowania.

Sprężarki śrubowe
Wybór rodzaju sprężarki powinniśmy w głównej mierze opierać na: naszym zapotrzebowaniu, częstotliwości z jaką urządzenie będzie pracować, dostępnej infrastruktury elektrycznej, charakteru pracy zakładu. Sprężarka tłokowa sprawdzi się prywatnym warsztacie, gospodarstwie domowym oraz mały serwisie wymiany i naprawy opon. W przemyśle gdzie zapotrzebowanie na powietrze jest duże, zdecydowanie należy zastosować sprężarkę śrubową.